В публикация от 20.01.2011 zdrave.net цитира изявление от парламентарната трибуна на министъра на здравеопазването по време на дебатите по вота на доверие, поискан от правителството.
„Единственото нещо, в което държавата не се намеси, беше договарянето на приложение 18, в което се правят алгоритмите на клиничните пътеки. То се прави между здравна каса и лекарския съюз, и аз още не съм го разписал, моят подпис не стои там. Всичко, което сте видели, е въпрос на някакви чернови. Но ако има проблеми, ще се намесим”
Изказването е некомпетентно и цинично едновременно:
Цинично е защото:
Като неразделна част от НРД 2011 приложенията, вкл. и приложение 18 са в сила от 01.01.2011. Не само, че не са обнародвани, но и към 20.01.2011 и то от парламента министърът на здравеопазването обяснява, че правилата, по които болниците работят вече почти месец и които гарантират на пациентите качествена медицинска услуга – били чернова.
След 10 дни изтича срока, в който лечебните заведения трябва да подадат документи за сключване на договор с НЗОК, но изискванията, на които трябва да отговарят били чернова.
Некомпетентно е защото:
Кой и къде ще се намесва „ако има някакви проблеми”? И какви механизми ще бъдат използвани в тази намеса? Приложение 13 към ПМС 304/17.12. 2010 за приемане на обемите, цените и методиките за остойностяване и за заплащане на медицинската помощ по чл. 55, ал. 2, т. 2 от ЗЗО категорично определя, че алгоритмите на клиничните пътеки се договарят между НЗОК и Българския лекарски съюз и никой не може да се намесва в този процес.
Единственото вярно нещо в изказването е, че подписът на министъра на стои под текста на приложението (както и между впрочем не е подписал и останалите приложения).
§ 15 от НРД 2011 определя, че приложенията са неразделна част от договора. НРД се сключва между НЗОК и БЛС и се утвърждава от министъра на здравеопазването. Същото изискване би следвало да се приложи и към неразделната част от договора – приложенията. От години тази процедура не е прилагана, не са обнародвани приложенията, защото текстовете, качени на интернет страниците лесно могат да бъдат подменяни, когато не са удобни.
И продължавам да задавам въпроса – при какви условия работят лечебните заведения от 01.010.2011, как са гарантирани правата на пациентите, как ще бъде платена, извършената през януари дейност? Отговорите са някъде в черновите …
5 comments
elitsa
Жалко, че нямате парламентарна трибуна! Умните хора в тая страна нямат думата
Мария Радева
Благодаря за коментара! Нямам нужда от парламентарна трибуна – имам нещо много по-важно – знания, опит, дипломи! Аз съм експерт – упражненията в т. нар. политика ми са чужди.
elitsa
да, това е хубаво но мисля, че законите трябва да се правят от компетентни хора, в такъв смисъл говоря за трибуна. Не става дума за политика. Потърпевши от некадърно нормотворчество сме всички ние.
Мария Радева
За съжаление страда цялата система на здравеопазването – и лекари и пациенти – но години наред никой няма желание за реформи и ще си носим последствията.