ДВ 2018

Отново изменения в Наредбата за медицинската експертиза – изменени приложения 1 и 2

Поредните изменения в Наредбата за медицинската експертиза са факт от 03 август 2018 (ДВ 64).…

Мария Радева|Автор
5 авг. 2018

Поредните изменения в Наредбата за медицинската експертиза са факт от 03 август 2018 (ДВ 64). Измененията идват само седмица след предходните изменения – ДВ 62/27.07.2018.

Широко дискутираните предложения за изменения в методиката за извършване експертиза на трайно намалената неработоспособност вече са факт, с изменения в чл. 63 и Приложение 1 и Приложение 2

Нов текст на чл. 63, ал, 1, в сила от 03.08.2018
Установеното увреждане, стадият на неговото развитие и обусловеният функционален дефицит се съобразяват със съответната отправна точка съгласно приложение № 1.

Прилаганият до сега диапазон „от … до“ проценти – отпада
Измененото Приложение 1 предвижда единствено конкретно определени проценти.

Алинея 2 остава с досегашния текст:
Когато установеното увреждане не е посочено като отправна точка в приложение № 1, но обуславя значителен функционален дефицит, за критерий се взема най-близката по съдържание точка, като в експертното решение се вписва „във връзка с точка …“ и се прави подробна обосновка.

Нов текст на чл. 63, ал, 3, в сила от 03.08.2018
При наличие на множествени увреждания, посочени като отправни точки в приложение № 1, процентът на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) се определя по Методиката за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) в проценти съгласно приложение № 2.

Приложение 2
т. III Когато са налице няколко увреждания, независимо дали са за заболявания от общ характер, или за заболявания с причинна връзка, за всяко от които в отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане е посочен отделен процент, оценката на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане се определя, като се взема най-високият процент по съответната отправна точка на най-тежкото увреждане. Останалите проценти за съпътстващите увреждания не се вземат предвид при оценката, но се изписват в мотивната част на експертното решение.

т. IV За лицата, при които най-високият процент по съответната отправна точка на най-тежкото увреждане е 80 % или над 80 % (и ако той не е 100 %) и които имат едно или повече съпътстващи заболявания, за всяко от които е посочена отправна точка от над 50 процента, общата оценка на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане се определя, като за основа се вземе най-високият процент (80 или над 80) и към него се прибавят 20 процента от сбора на процентите на останалите увреждания.

Алинея 4 на чл. 63 е изцяло отменена
Текстът Увреждания, които не са посочени като отправни точки и не обуславят функционален дефицит или дефицитът е незначителен, не се вземат предвид при определяне процента на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) НЕ се прилага

Оставете първия коментар