С изменения в Закона за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, обнародвани в ДВ на 02.11.2018, се създават две нови съсловни организации в здравеопазването.
Голяма част от професиите в здравеопазването са регулирани професии. По дефиниция регулираната професия е дейност или съвкупност от дейности, включена в Списъка на регулираните професии в Република България, която е от обществена значимост и/или е от съществено значение за живота и здравето на хората, и правото за упражняване на която е определено чрез законови, подзаконови или административни разпоредби, за притежаването на специфична професионална квалификация, правоспособност или членство в професионална организация, работеща за поддържане на високо равнище в съответната професионална област, за осъществяването на което е получила специфично признаване от държавата.
В Списъка на регулираните професии са включено повече от 80 професии от различни области на икономиката. В здравеопазването регулираните професии са: Акушерка, Зъботехник, Инспектор по обществено здраве, Кинезитерапевт, Лекар, Лекар по дентална медицина, Лекарски асистент, Масажист (за лица с увредено зрение), Медицинска сестра, Медицински лаборант, Ортопедичен техник, Помощник фармацевт, Преподавател по практика по специалностите от професионално направление „Здравни грижи“, Рентгенов лаборант, Рехабилитатор, Фармацевт, Фелдшер.
Отделните закони уреждат създаването и членството в съответната съсловна организация. Във всички случаи, членството в съответната съсловна организация, е предпоставка за упражняването на професията.
Към традиционните съсловни организации Български лекарски съюз, Български зъболекарски съюз и Български фармацевтичен съюз, през 2005 се създаде и още една нова съсловна организация. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) е единствената съсловна организация, която обединява представители на различни професии. Това е съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти. В обобщаващото понятие асоциирани медицински специалисти се включват: медицинските лаборанти, рентгеновите лаборанти, лекарските асистенти, рехабилитаторите, фелдшерите, ортопедичните техници и масажистите (с увредено зрение).
С изменение в Закона за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти се създават и две нови съсловни организации
# Съсловната организация на зъботехниците е Българската асоциация на зъботехниците.
# Съсловната организация на помощник-фармацевтите е Българската асоциация на помощник-фармацевтите.
Всяка медицинска сестра, акушерка и асоцииран медицински специалист, както и зъботехник или помощник-фармацевт, може да упражнява професията си на територията на РБ, ако отговаря на изискванията закона и е вписанa в регистъра на регионалната колегия на съответната съсловна организация, на територията на която упражнява дейността си.
След влизане на закона в сила:
* До февруари 2019 РЗИ ще трябва да изготвят списъци с трите имена, единния граждански номер, адресите по местоживеене и месторабота на зъботехниците и на помощник-фармацевтите, които упражняват професията си на територията на съответната област.
* До април 2019 РЗИ ще трябва да свикат първите общи събрания на регионалните колегии на съсловните организации на зъботехниците и на помощник-фармацевтите за избор на органи на колегиите и на делегати за първия конгрес на съответната съсловна организация. Първите общи събрания на регионалните колегии се председателстват без право на глас от директорите на съответните регионални здравни инспекции.
* В едномесечен срок от провеждане на изборите зъботехниците и помощник-фармацевтите, които упражняват професията си, подават заявления за вписване в регистъра на съответната регионална колегия.
* В средата на 2019 ще трябва да бъдат проведени и първите конгреси на съсловните организации на зъботехниците и на помощник-фармацевтите за избор на органи на асоциациите. Първият конгрес на съответната съсловна организация се председателства без право на глас от министъра на здравеопазването или от оправомощено от него лице.