След показни арести на лекари, неправомерно изнасяне на лична информация, даване на професионални и непрофесионални оценки за раждането и аборта, нека припомним, че Наредба № 32/30.12.2008 за утвърждаване на медицински стандарт “Акушерство и гинекология” дава легални и задължителни дефиниции на някои основни медицински понятия в специалността:
- “Аборт” е загуба или прекъсване на бременност, преди плодът (плодовете) да е (са) станал(и) потенциално жизнеспособен (жизнеспособни) по критериите, дефинирани за потенциална жизнеспособност
- “Потенциална жизнеспособност” е теоретична способност на плода да води извънутробен живот. Плодът се определя като потенциално жизнеспособен, ако отговаря на следните критерии:
а) телесна маса при раждането 600 и повече грама и/или гестационна възраст 22 и повече г.с. – независимо дали плодът е роден жив или мъртъв;
б) телесна маса при раждането под 600 грама и/или гестационна възраст под 22 г.с. – при условие че плодът е роден жив и е живял поне 3 денонощия.
- “Жив плод” е плод, който проявява признаци на кръвна циркулация. При липса на такива признаци плодът се обозначава като “мъртъв” (foetus mortuus).
- “Зародиш” (embryo) е човешкият концептус до 10 навършени гестационни седмици включително.
- “Плод (foetus)” е човешкият концептус от 11-ата гестационна седмица до раждането.
Във всяко едно наказателно производство в неговата досъдебна или съдебна фаза, при необходимост от специални знания се назначава вещо лице. В случая преценката на всички налични обстоятелства, вкл. и медицинска документация ще трябва да бъде предмет на съдебно-медицинска експертиза, освен ако разследващите органи нямат специализирани медицински познания от областта на акушерството и гинекологията и съдебната медицина.
Окончателната преценка за виновността на всяко лице, срещу което се води наказателно производство се дава от съда с постановяване на присъдата. До влизането й в сила всички оценки, мнения и квалификации са непрофесионални.