С Наредба № 38 от 2004 е определен списъкът на заболяванията, за чието домашно лечение НЗОК заплаща лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели напълно или частично.
Изменения, публикувани в ДВ 100/21.12.2010:
Считано от 01.01.2011 НЗОК:
-
няма да заплаща лекарства за домашно лечение на:
Туберкулоза на дихателните органи, потвърдена бактериологично и хистологично, включваща следните МКБ-кодове: A15.0; A15.1; A15.2; A15.4; A15.5; A15.6; A15.7.
N97 – Безплодие при жената
-
ще заплаща за лечение на следните заболявания:
С 50 – Злокачествени новообразувания на млечната жлеза
С 54.1 – Злокачествени новообразувания на ендометриума
С 61 – Злокачествени новообразувания на простатата
С 64 – Злокачествени новообразувания на бъбрек с изключение на бъбречно легенче
D 56.1 – Бета таласемия (Таласемия майор)
D 66 – Вроден дефицит на фактор VIII
D 67 – Вроден дефицит на фактор IX
D 68.0 – Болест на von Willebrand
D 68.2 – Вроден дефицит на други фактори на кръвосъсирването
E22.1 – Хиперпролактенемия
Е23.0 – Хипопитуитаризъм
Е 75.2 – Болест на Гоше, Болест на Фабри
Е 83.0 – Болест на Уилсон – Коновалов
Е 84 – Кистозна фиброза
Р 22.0 – Неонатален респираторен (дистрес) синдром (Хиалинно-мембранна болест)
P 27.1 – Бронхопулмонална дисплазия, възникваща в перинаталния период
Q 87.1 – Синдром на Прадер Вили
Q 96 – Синдром на Търнър
Z 94 – Наличие на трансплантирани органи и тъкани
За заболявания с кодове по МКБ С 50, С 54.1, С 61 и С 64 включително могат да се изписват само лекарствени продукти за поддържаща хормонална терапия.
Лекарствените продукти за домашно лечение при заболявания с код по МКБ N 18 могат да се изписват за предиализен стадий и при деца със смущения в растежа в терминален стадий на бъбречна недостатъчност
Направени са и изменения в Наредба № 34 от 2005 за реда за заплащане от републиканския бюджет на лечението на българските граждани за заболявания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, които влизат в сила от днес.
От обхвата на Наредба № 34 от 2005 се изключва заплащането на лекарствени продукти, предназначени за лечението на състояния след трансплантация на тъкани и органи и редки заболявания.
За месец януари 2011 лекарствените продукти за лечението на състояния след трансплантация на тъкани и органи, редки заболявания и лекарствените продукти за поддържаща хормонална терапия се предписват, отпускат, заплащат и разпределят на лечебните заведения – крайни получатели, по досегашния ред.
Изменения в чл. 3: „Необходимите за лечение и диагностика радиоактивни лекарствени продукти, радиофармацевтици, радионуклидни генератори, китове и радионуклидни прекурсори се осигуряват съгласно приложение № 2.
Изменения в чл. 9: „За закупуването на радиоактивни лекарствени продукти, радиофармацевтици, радионуклидни генератори, китове и радионуклидни прекурсори по чл. 3 се изготвя спецификация, която съдържа:
1. вид;
2. количество;
3. стойност.
„(2) Спецификацията по ал. 1 се изготвя в рамките на осигурените в бюджета на Министерството на здравеопазването средства.
(3) За радиофармацевтиците, радионуклидните генератори, китове и радионуклидни прекурсори по чл. 3, които представляват медицински изделия по смисъла на Закона за медицинските изделия, се изготвя спецификация по реда на чл. 10.”
В петдневен срок от влизане в сила на наредбата (до 26.12.2010) комисията по чл.2, ал.2 привежда списъка с конкретните заболявания, класифицирани по Международната класификация на болестите (МКБ), лекарствените продукти по международно непатентно наименование и лекарствена форма за лечението на тези заболявания и алгоритмите на лечение на заболяванията с лекарствените продукти и министърът на здравеопазването го утвърждава.
4 comments
Стефка Кръстева
Благодаря за отговора.
Ще пробвам в БГ парламента, а след това-и в Европейския парламент
Стефка
Мария Радева
Късмет!
Стефка Кръстева
А какво да правим ние-болните от Множествена склероза 100% НЕТРУДОСПОСОБНОСТ,
-без НИКАКВО реимбурсирано лечение, с 28г3месеца трудов стаж и…50% от заработената(по документ от НОИ)ПЕНСИЯ???––нямам 100 точки…
Мария Радева
Уважаема, Г-жо! Разбирам тежкото Ви положение, за съжаление – отговорът на въпросите ви трябва да дават политиците, а не юристите. Бихте могли да потърсите поне някаква чуваемост по въпроса чрез защита на общия интерес с други пациенти.